Hotel szczecinek Budowanie domu – plusy i minusy
04

Grudzień

10 miesięcy ago

Budowanie domu – plusy i minusy

Budowanie domu – plusy i minusy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Budowanie domu- plusy i minusy

W ubiegłym roku indywidualni inwestorzy oddali do użytku ponad 81,2 tysiące domów, czyli dziesięć procent więcej niż rok wcześniej, a wybudowali o dwa tysiące domów mniej niż w 2008 roku, który był rekordowy pod tym względem od czasu wejścia polki do Unii Europejskiej.
Czy oznacza to, że warto iść tą drogą?

Jak nie wiadomo, o co chodzi

Zdaniem ekspertów przyczyna takiego progresu jest prosta i sprowadza się do pieniędzy. Z szacunkowych obliczeń wynika, że koszty związane z wybudowaniem domów, które buduje się systemem gospodarczym powinny być od niższe od kilku do prawie dwudziestu procent. Oczywiście składa się na to wiele czynników, chociażby koszta projektu domu, materiałów użytych do budowy czy wreszcie stawek wynegocjowanych przez wykonawców.ceny mieszkan2 Wszystko ma jednak swoją cenę. Cytowany przez portal Ekonomia24.pl ekspert zajmujący się obrotem nieruchomości wyjaśnia, że ta oszczędność przekłada się na odpowiedzialność, jaka spada na daną osobę za dopilnowanie wszystkich formalności i na czas, jaki w związku z tym na nią spada. W tej sytuacji indywidualnie trzeba ocenić, który wariant jest najlepszy, chociaż często argument oszczędnościowy ma decydujący charakter i nic na to nie poradzimy. Chodzi przecież nie tylko załatwienie wszystkich pozwoleń i formalności, ale zwłaszcza o koordynację skomplikowanego procesu budowy. Dla porównania kiedy kupuje się dom od dewelopera, wiąże się to jedynie z podpisaniem umowy o kupnie wybudowanego już domu bądź takiego, który dopiero powstanie. Gdy jednak koordynuje się ten proces samemu, ma się pewność, że wszystko wyjdzie tak jak należy.

Warto odnotować, że w naszym budowa domów wielorodzinnych trwa krócej niż tych jednorodzinnych. Z danych GUS, cytowanych przez Ekonomia24.pl, wynika, że cały ten proces w przypadku domu jednorodzinnego trwa około sześćdziesiąt miesięcy, czyli aż pięć lat. I to niezależnie od faktu, że ostatnimi laty zaobserwowano tendencję do skracania czasu budowy. dom duzyCo ciekawe, w roku 2004 średni okres wynosił 77,3 miesiąca, czyli prawie 6,5 roku. Kiedy więc buduje się dom metodą gospodarczą, jest to spore wyzwanie, w ramach którego częstokroć różne firmy wykonują poszczególne prace na kolejnych etapach budowy i mogą między nimi występować spore przestoje czasowe. Co ciekawe, inwestorom prywatnym nie spieszy się tak bardzo, jak spółdzielniom czy deweloperom, żeby poinformować nadzór budowlany o zakończeniu budowy.

Biorąc to wszystko pod uwagę, każdy sam powinien przemyśleć, co jest dla niego najlepsze i na co może sobie pozwolić finansowo. Szczególnie, że to bardzo odpowiedzialna decyzja wiążąca się z dużymi kosztami.

Pozostałe wpisy o nieruchomościach:

Tag:
admin Administrator